لوگو ایران کانادا

موسسه آموزش عالی آزاد ایکاد ( ایران و کانادا )

با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

30 راهکار برای آنکه یادگیری بهتری در سال 2023 داشته باشیم (قسمت اول)

آیا تابحال این سوال برای شما پیش آمده که چطور قدرت یادگیری خود را ارتقا دهید؟ و چگونه بدون مطالعه چند باره یک مطلب به راحتی مفاهیم آن را یاد بگیریم.

برای یادگیری بهتر ما قصد داریم در این مقاله از مهارت هایی با شما صحبت کنیم که نه تنها در زبان انگلیسی بلکه در یادگیری مطالب درسی دیگر هم بکار شما خواهند آمد. پس با ما همراه باشید!

1:از پرسیدن برای بازخورد عملکرد خود از دیگران نترسید!

گرفتن بازخورد از دیگران (به خصوص اساتید و افراد متخصص) سریعترین و ساده ترین راه برای ارتقا سطح یادگیری می باشد. شاید در برخورد اول از مطالبی که به ما گفته می شود خوشمان نیاید و موجب تلخی اوقاتمان شود. ولی یک بازخورد صادقانه می تواند همانند یک مسیر میانبر برای ما عمل کند و ضعف ها و ایراداتمان را برایمان بازگو کند و ما را در مسیر درست یادگیری قرار دهد. برای همین است که افرادی که به دنبال یادگیری بهتر هستند ترسی از بازخورد و نقد دیگران ندارند و از آنها استفاده می کنند تا ضعف های یادگیری خود را بپوشانند.

2. از سوال پرسیدن امتناع نکنید.

یکی از بهترین روش ها برای تثبیت مطالبی که یاد گرفته‌اید، سوال پرسیدن است‌. افرادی که به اطلاعات قبلی خود شک می‌کنند و با شجاعت سوال می‌پرسند مطالب را بهتر یاد می گیرند. بنابراین مطالب را ارزیابی کنید و بپرسید چرا از این روش باید استفاده کرد و از روشی دیگر نباید استفاده کرد. از این طریق با کاربرد بیشتر روش های آموزش نیز آشنا می‌شوید.

۳. از چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند دوری کنید.

همیشه وقت برای رسانه‌های اجتماعی، نتفلیکس، چت کردن و کارهای بی اهمیت وجود دارد. ساعت هایی از روز که توان یادگیری بیشتری دارید را به فراگیری دانش اختصاص دهید‌. برای تمرکز بیشتر بازه های زمانی خاصی را برای خود مشخص کنید، کارها را اولویت بندی کنید و سعی کنید تمرکز ۱۰۰درصد خود را روی مهم ترین کارها بگذارید. نوتیفیکیشن اپلیکیشن های اجتماعی را در طول مطالعه حتما قطع کنید.

۴. از تجربه ی دیگران استفاده کنید.

در میان اطرافیان می‌توانید کسانی را پیدا کنید که در زمینه‌ی یادگیری مطلب مورد نظرتان راه های موثرتر و هوشمندانه تری بلد هستند ومی توان با مشاهده ی روش آنها از دیدگاه  آنها استفاده کرد‌ و از این طریق از اشتباه های بزرگی دوری کرد و با آموختن این نکات و ترفند ها، سریع تر و ساده تر روی مطلب مورد نظر تسلط پیدا کرد.

5. مشتاق باشید.

همیشه در ذهن داشته باشید که چرا برای یادگیری آن مطلب تلاش می‌کنید و تصویری از آن را روی دیواری محیطی که در آن مطالعه میکنید، بچسبانید. در روزهای سخت که از نظر روحی آمادگی مطالعه ندارید، به یاد داشتن هدف در کنار ذهنیتی مثبت و شاید فنجانی قهوه، کمک می‌کند نسبت به مطالعه اشتیاق بیشتری داشته باشید.